پنجشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۵

هسته فریت

هسته ترانسفورماتور

 

هسته آهن

 

هسته ترانسفورماتور    متشکل  ا ز ورقه های  نازک  است  که  سطح  آنها  با  توجه  به  قدرت ترانسفورماتور ها محاسبه می شود. برای کم کردن تلفات آهنی هسته ترانسفورماتور را نمی توان به طور یکپارچه ساخت. بلکه معمولا آنها را  از  ورقه های  نازک  فلزی  که  نسبت  به  یکدیگر عایق‌اند، می سازند. این ورقه ها از آهن بدون پسماند با  آلیاژی از  سیلیسیم  (حداکثر 4.5 درصد) که دارای قابلیت هدایت الکتریکی و قابلیت هدایت مغناطیسی زیاد است ساخته می شوند.

در اثر زیاد شدن مقدار سیلیسیم ، ورقه‌های دینام شکننده می شود. برای عایق کردن ورقهای ترانسفورماتور ، قبلا از یک کاغذ نازک مخصوص که در یک سمت این ورقه چسبانده می شود، استفاده می کردند اما امروزه بدین منظور در هنگام ساختن و نورد این ورقه ها یک لایه    نازک اکسید فسفات یا سیلیکات به ضخامت 2 تا 20 میکرون به عنوان عایق در روی آنها می مالند و با آنها روی ورقه ها را می پوشانند. علاوه بر این ، از لاک مخصوص نیز برای  عایق کردن  یک طرف ورقه ها استفاده می شود. ورقه های ترانسفورماتور دارای یک لایه عایق هستند.

 

هسته ترانس معمولی که معمولا از نوع آهن نسبتا خالص تر از آهن های موجود و  شناخته شده استفاده شده است.

این آلیاﮊ آهن که به صورت اشکال مختلف برای قرار گرفتن در قرقره ترانسفورماتورها ساخته می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

مزایا هسته ترانس آهن :

 

1- فراوانی

2- پایین بودن قیمت

3- عمر زیاد

4- فرم دهی آسان

 

معایب هسته ترانس آهن :

 

1-  خاصیت القایی کم

2- ضد آب نبودن

3- وزن زیاد

4- تولید نویز بالا

 

 

 

هسته فریت:

 

با رشد تکنولوﮊی و استفاده از دستگاهها با عملکرد بسیار حساس به تغذیه خود مخترعان را بر این داشت که منابع تغذیه ای باخروجی بسیار صاف وایزوله شده و نویز خروجی بسیارکم برای

استفاده در مدارات طراحی کنند .

این  کار مستلزم استفاده از آلیاﮊ و قطعاتی  با  خاصیت  القایی بالا بود که بر اساس محاسبات  و تحقیقات گسترده و تجربیات مخترعان و آلیاﮊهای کشف شده و با توجه به  قیمت و قابل  دسترس بودن آن ها و انعطاف ان ها در مقابل اشکال در خواستی صنعتی به آلیا ﮊی به نام فریت  رسیدند که این آلیا ﮊ می توانست خیلی از نیاز ها و درخواست های مخترعان از یک آلیا ﮊ ایده آل برای این کار را فراهم کند .

از فاصله هوایی بین هسته های فریت استفاده های گوناگونی در منابع تغذیه سوئیچینگ می شود.

 

خصوصیت منحصر به فرد فریت‌ها ، نسبت به آهن و دیگر مواد فرومغناطیس ، عایق بودن  آنها است. مقاومت ویژه نوعی فریت‌ها 1 تا 104 اهم است ، در حالیکه از آهن10-7 اهم است. به خاطر این مقاومت ویژه بالا ، فریت‌ها  در معرض جریانهای  گردابی قرار ندارند و می‌توان از  آنها  در فرکانسهای بالا بعنوان هسته پیچک استفاده کرد ، مثلا در پیچکهای rf ، ترانسفورماتور تلویزیون و حافظه‌های مغناطیس کامپیوترها.

 

مزایای هسته فریت :

1- خاصیت القایی خوب

2- ضدآب بودن

3- تولید نویز کم

4- سبک بودن

 

 

معایب:

1- شکننده بودن

2- قابل انعطاف نبودن

 

 

انواع هسته فریت :

 

این آلیاﮊ به دلیل استفاده در دستگاههای حساس با فرم های غیر متعارف لازم است دارای اندازه و تیپ های مختلفی باشد. که انواع آن عبارت است از :

 

 

 

1-     EE

2-     EC

3-     RM

4-     ET , FT , PM

5-     UF , UI , UU

6-     PQ

7-     EI

8-     UYF

9-     EFD , EP

10-  I

11-  POT

12-  TOROID

13-  EMI SUPPRESSOR

14-  DOUBLE-APERTURE & MULTI-APERTURE  

که مشخصات و ابعاد هر کدام در انتهای تحقیق ضمیمه شده است .

قیمت

 

به دلیل تحریم هایی که از سایر کشورهای تولید کننده این قطعه در ایران شده است این قطعه دارای قیمتی نا ثابت و بالاتر از قیمت واقعی آن برای مصرف کننده می باشد.این عمل باعث

شده است که تولید کنندگان انبوه پاور سوئیچ ها در کشورمان با مشکلات مالی زیادی روبرو

شوند.  ولی برای  مصارف کم و معمول قیمت این  قطعه نسبتا مناسب  است که با  توجه  به خاصیت این هسته با قیمت  کمتر از 5000 ریال  در بازارهای ایران برای  مصارف  عادی

عرضه می گردد .

 

 

 

نوشته شده توسط امیر در 23:56 |  لینک ثابت   •